Za osam dana oci svijeta bit ce uperene u ovu zemlju

Tijesna anketna prednost zagovornika skotske neovisnosti osam dana prije referenduma ponovno je u prvi plan vratila razloge zbog kojih bi se rezultati plebiscita 18.

10.9.2014.
11:13
VOYO logo

Strane vlade i financijska trzista dugo su pretpostavljali da ce Skoti neovisnost od Velike Britanije smatrati preriskantnim potezom, ali je ocigledna promjena trenda u razmisljanju skotskih biraca unistila taj spokoj. Dva tabora, za i protiv neovisnosti, u mrtvoj su utrci i ishod referenduma vise je nemoguce predvidjeti.

Eventualni gubitak Skotske oslabio bi Britaniju kao silu, potkopao joj samopouzdanje, ucinio je jos vise introvertnom i povecao sumnje u njezinu buducnost u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovni pregovori za ulazak u EU

Mnogo se energije potrosilo u raspravama treba li neovisna Skotska postati dio Unije. Europska komisija ovaj je tjedan jos jednom ponovila stajaliste da ce Skotska morati ponovo pregovarati za ulazak.

Velik bi ucinak mogao imati skotski izostanak iz rasprave o tome treba li ostatak zemlje ostati u EU-u, o cemu je premijer David Cameron najavio referendum 2017. godine. Skoti su, naime, mnogo vise proeuropski orijentirani od Engleza. Bez Skotske, izgledi da Engleska, Wales i Sjeverna Irska napuste Uniju mnogo su veci. Iako cine samo desetak posto britanskog birackog tijela, u slucaju tijesnog ishoda izostanak Skota mogao bi donijeti prevagu drugoj strani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Americki predsjednik Barack Obama rekao je u lipnju da ce Velika Britanija biti snaznija ostane li zajedno. Washington takoder jasno zeli da London ostane u Uniji.

Politicka nestabilnost

Skotska neovisnost mogla bi snazno utjecati na politicke odnose u ostatku zemlje. Laburisticka stranka je 41 od svojih 257 mandata u britanskom parlamentu osvojila u izbornim jedinicama u Skotskoj. Vladajuci konzervativci samo jedan. "Bez Skotske, laburisti nemaju nikakvih sansi doci na vlast" u Londonu, napisao je nedavno bivsi laburisticki ministar Denis Macshane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Cameron sigurno ce se naci pod pritiskom izgubi li Skotsku. On sam tvrdi da nece podnijeti ostavku, ali to ne znaci da nece izgubiti potporu u stranci koja se sluzbeno zove Konzervativna i unionisticka. A s obzirom na jacanje euroskepticnog UKIP-a, koji konzervativcima nagriza stranacku bazu, za ocekivati je da bi u tom slucaju Camerona naslijedio netko s cvrscim stavom prema EU-u. To bi, pak, dodatno smanjilo izglede da Britanija ostane u EU-u.

Cak i ako Skoti ostanu u Britaniji, nesumnjivo ce biti pusten 'duh iz ustavne boce'. Skotska ce, ostane li pod Londonom, sigurno dobiti vece ovlasti. Neizbjezno je da ce onda i Wales zatraziti vise autonomije za sebe. A to ce ponovno otvoriti pitanje zasto je skotskim i velskim parlamentarcima dopusteno da glasuju o pitanjima koja se ticu samo Engleske, a engleski zastupnici ne mogu obrnuto. Potencijalni engleski nacionalizam mogao bi izazvati kompletnu ustavnu preobrazbu Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nesigurnost ulagaca

Pred ulagacima je mnogo nepoznanica. Koliki ce udio britanskog duga ostati Skotskoj? Hoce li zadrzati funtu? Koliko ce Skotska uprihoditi s bogatih nalazista nafte u Sjevernom moru, a procjene o tome jako variraju? Hoce li promijeniti fiskalnu politiku? Hoce li u EU?

Funta je pala tri posto u odnosu na dolar u posljednjih tjedan dana, paralelno sa smanjivanjem razlike izmedu pobornika i protivnika neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skotska nacionalna stranka (SNP, na vlasti) zeli zadrzati funtu u slucaju izglasavanja neovisnosti, ali se tome protive sve vece politicke stranke u Londonu, smatrajuci da monetarna unija nosi vise stete nego koristi.

Ono sto je sigurno jest to da Britanija bez Skotske vise nece biti sesta ekonomija svijeta. Mogla bi se tu postaviti i pitanja o dugorocnom ucinku, odnosno hoce li Britanija zadrzati mjesto u Vijecu sigurnosti i u skupini G7 u vrijeme kada se moc okrece prema novim svjetskim ekonomijama ubrzanog rasta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska ekonomija je najveca europska destinacija izravnih stranih ulaganja. Bez Skotske njih ce sigurno biti manje, a ostatak Ujedinjenog Kraljevstva mogao bi se zato suociti s vecim deficitom, sto budi nelagodu medu investitorima.

Britansko ministarstvo financija objavilo je da ce postivati sva postojeca dugovanja, neovisno o rezultatu referenduma, kako bi smanjilo mogucnost za zestoku reakciju na burzama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bonitetna agencija Fitch najavila je kako ce Britaniji bez Skotske trebati vise vremena da vrati savrseni AAA kreditni rejting koji je izgubila u proljece prosle godine.

Micanje nuklearnog oruzja iz Skotske

Britanija ima cetiri podmornice s nuklearnim balistickim projektilima Trident u mornarickoj bazi Faslane u Skotskoj. SNP zeli da se nuklearno oruzje makne iz neovisne Skotske sto je prije moguce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivnici takvog poteza kazu da bi premjestaj nuklearne baze i skladista naoruzanja kostao milijarde funti, zatvorio tisuce radnih mjesta i izazvao srdzbu u medunarodnoj zajednici. U vrijeme napetosti s Rusijom saveznici iz NATO-a sigurno bi time bili zabrinuti.

Buducnost nuklearnih podmornica mnogi smatraju glavnim skotskim 'zetonom' u 18 mjeseci pregovora o razdruzivanju s Londonom koji ce uslijediti izglasa li se na referendumu neovisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ohrabrenje ostalima u Europi

U Europi se netremice promatra sto se dogada u Skotskoj, ali nigdje kao u Spanjolskoj.

Vlada u Madridu ne dopusta katalonski referendum smatrajuci ga neustavnim. Katalonci najavljuju da ce zato raspisati neobvezujuci referendum, a skotska neovisnost bi ih sigurno ohrabrila u cijelom procesu. Mogla bi dati zamaha i Baskima. A potencijalno i flamanskim separatistima u Belgiji. To je jedan od razloga zbog kojih je Bruxelles porucio Skotima da ce im biti tesko uci u EU. Novopridosle moraju potvrditi sve postojece clanice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skotska neovisnost mogla bi destabilizirati i Sjevernu Irsku. Iako je mirovnim sporazumom iz 1998. zavrseno sektasko nasilje, Sjeverna Irska i dalje je duboko podijeljena izmedu protestanata, koji zele ostati u uniji s Londonom, i katolika koji su skloni ujedinjenju s Dublinom. Sjevernoirski unionisti imaju posebno bliske veze sa Skotskom i njihova bi ih neovisnost mogla uzdrmati, a katolike ohrabriti da svoje zahtjeve iznose intenzivnije.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo